
Miten voit tarjoajana vaikuttaa julkisissa hankinnoissa? (3 h)
450 euroa /hlö + alv
06.05.2025, Etäkoulutus
450 euroa /hlö + alv
06.05.2025, Etäkoulutus
Koulutus antaa toimittajalle ja tarjoajalle perusteet tunnistaa eri vaikuttamisen keinoja, joilla voi edistää omien tuotteidensa valintamahdollisuuksia julkisten hankintojen hankintaprosessissa.
Käymme käytännönläheisesti läpi niitä keinoja, joilla voi ja kannattaa vaikuttaa hankintayksikköön ja erityisesti, miten ja missä hankintaprosessin vaiheessa. Vaikuttaminen on parhaimmillaan hyödyllistä yhteistyötä hankintayksikön ja toimittajan/tarjoajan välillä.
Kenelle?
Koulutus sopii kaikille julkisista hankinnoista kiinnostuneille ja erityisesti niille tarjoajille ja toimittajille, jotka haluavat vaikuttaa oman tavaran, palvelun tai urakan menestymiseen julkisten hankintojen eri hankintamenettelyissä, tarjouskilpailuissa ja suorahankinnoissa. Koulutus auttaa myös hankintayksiköiden henkilöstöä arvioimaan miten ja missä vaiheessa voi ja on hyödyllistä vastaanottaa tukea tarjoajilta ja miten toimia tarjoajien kanssa.
Kouluttaja:
Kari Tossavainen, OTM, lakimies, Tossavainen & Metsävainio Oy
Karilla on yli 20 vuoden kokemus julkisista hankinnoista, niiden lainsäädännöstä ja niihin liittyvistä kilpailutuksista, sekä toimimisesta hankintayksiköiden, että tarjoaja-/toimittajien oikeudellisena tukena kaikissa tarjous- ja hankintaprosessin vaiheissa ja sopimusaikana.
Kari Tossavainen toimii kouluttajana YritysAkatemian Incoterms ® 2020 -toimituslausekkeiden -perusteet ja Miten voit tarjoajana vaikuttaa julkisissa hankinnoissa? -koulutuksissa.
Johdatus julkisiin hankintoihin
– Julkisen hankinnan pelisäännöt
– Tunnista hankintaprosessin 5 päävaihetta
– Onnistuneen tarjouksen ja hankinnan tekijöitä
Mihin ja miten voi ja kannattaa vaikuttaa hankinnoissa?
– Vaikuttamisen tarkoitus, tavoitteet ja rajat
– Lyhyen ja pitkän aikavälin vaikuttaminen
– Voima- ja lisäarvovaikuttaminen
– Rutiini- ja vaativissa hankinnoissa
– Mihin ei voi vaikuttaa?
– Epäasiallinen vaikuttaminen ja sen riskit
Miten vaikuttaa hankintaprosessin eri vaiheissa?
– Toimittaja voi vaikuttaa voi moneen asiaan hankintatavasta hankinnan kohteeseen
– Hyödyllisimmät vaikutuskeinot eri hankintaprosessin vaiheissa
– Miten saada hankintaprosessiin omat uudet, vaihtoehtoiset tai innovatiiviset tuotteet?
– Miten tukea hankintayksikköä hankinnan valmistelusta kilpailutukseen jne.
Koulutuspaikka:
Etäkoulutus
Ajankohta:
06.05.2025, klo 9:00-12:00
Hinta:
450 euroa /hlö + alv 25,5 %.
Ilmoittautumisen peruutusehdot:
Estyneen tilalle voidaan vaihtaa toinen osallistuja kuluitta. Peruutuksesta ja 14 päivää ennen koulutusta tehdyistä muutoksista veloitetaan toimistokuluina 15 % koulutuksen hinnasta. Myöhemmin kuin 14 päivää ennen koulutusta tehdyistä peruutuksista tai peruuttamatta jätetystä ja käyttämättömästä koulutuspaikasta veloitetaan osallistumismaksu kokonaisuudessaan. Peruutus on tehtävä kirjallisesti.
Varaamme oikeuden muutoksiin, ja siirtää jo sovittuja lähikoulutuksia myöhempään ajankohtaan, tai muuttaa etäkoulutuksiksi. Koulutus saattaa siirtyä tai peruuntua mm. viranomaismääräysten vuoksi, tai vähäisen osallistujamäärän vuoksi. Muutosten osalta tiedotamme osallistujia erikseen.
Miten voit tarjoajana vaikuttaa julkisissa hankinnoissa? (3 h)
450 euroa /hlö + alv
06.05.2025, Etäkoulutus