
Lunastuslain uusi korvaussääntely (1/2 pv)
494 euroa /hlö + alv
14.05.2025, Original Sokos Hotel Tripla, Helsinki
494 euroa /hlö + alv
14.05.2025, Original Sokos Hotel Tripla, Helsinki
Kiinteän omaisuuden lunastamisen yleislaki uudistuu, ja korvaussääntelyyn tulee merkittäviä muutoksia. Muutoksilla voi olla merkittäviä vaikutuksia lunastusmenettelyn osapuolten asemiin. Tule perehtymään uudistuksen vaikutuksiin asiantuntijoiden johdolla!
Uudistuksen tarkoituksena on vahvistaa kiinteän omaisuuden korvausoikeudellista suojaa ja parantaa kiinteistönomistajan asemaa. Samalla uudet korvaussäännökset vaikuttavat lunastamalla toteutettavien hankkeiden kustannuksiin ja lunastuksen sijaan tehtävien sopimusten sisältöihin. Uudistuva korvaussääntely heijastuu myös näiden sijaan tehtävien sopimusten sisältöihin.
Muutosten tulkintaan voi liittyä juridisia haasteita. Tässä vaiheessa esillä olleiden ehdotusten valossa voidaan kysyä ainakin, miten tulee soveltaa mahdollista lunastuskorvauksen 25 %:n korotusta ja miten tämä heijastuu vapaaehtoisiin sopimuksiin? Mitä vaikutuksia arvonleikkaussäännöksen mahdollisella kumoamisella on korvauksiin kuntien toteuttamissa maa-alueiden lunastuksissa? Miten uudistus vaikuttaa korvauksiin energiayhtiöiden toteuttamissa voimansiirtolinjojen lunastuksissa? Miten tulee soveltaa asunto- ja elinkeino-omaisuudelle mahdollisesti säädettävää eräänlaista jälleenhankintatakuuta?
Päivän ohjelmassa:
– Lunastuslain korvaussääntelyn muutokset
– Lunastusmenettelyn eri osapuolten asema
– Vaikutus lunastamalla toteutettavien hankkeiden kustannuksiin
– Muutosten tulkinnan juridiset haasteet
– Vanhan oikeuskäytännön rooli uuden lain tulkinnassa
– Muuttuvat toimintakäytännöt
Kenelle?
– kuntien ja valtion maankäytön ja maanhankinnan asiantuntijoille ja johtajille
– energiayhtiöiden asiantuntijoille ja johtajille
– maanomistajille, hankekehittäjille ja kiinteistösijoittajille
– ympäristöoikeuden ja maankäytön parissa työskenteleville juristeille, asianajajille ja konsulteille
– lunastuslain soveltamisesta vastaaville tahoille, kuten maanmittauslaitoksen, tuomioistuinlaitoksen ja ministeriöiden viranhaltijoille
Kouluttajat:
Martti Häkkänen, OTT, TkT, KTM, maankäyttö- ja kiinteistöoikeuden professori, Turun yliopisto
Tiina Hartman, kehittämispäällikkö, maapolitiikka, Kuntaliitto
Jenni Hunnakko, ympäristöjuristi, MTK
Juha Sario, ympäristöoikeuteen erikoistunut asianajaja, OTL, Asianajotoimisto Ympäristölaki Oy
Juha Sario työskentelee asianajajana ympäristöjuridiikkaan keskittyvässä Asianajotoimisto Ympäristölaki Oy:ssä. Hänellä on vuosikymmenien mittainen kokemus juridisesta neuvonannosta maankäyttöön, lunastuksiin ja laajemminkin ympäristöoikeuden alaan liittyvissä kysymyksissä sekä yritysten, yksityisten ja julkisten toimijoiden avustamisesta näitä teemoja koskevissa erilaisissa prosesseissa.
OHJELMA
8.30 Ilmoittautuminen ja aamupala
9.00 Tervetuloa koulutukseen!
9.05 Lunastuslain uusi korvaussääntely
9.55 Aikaa keskustelulle
10.05 Muuttuvat toimintakäytännöt
11.00 Tauko
11.10 Nykyisen oikeuskäytännön arviointia lainmuutoksen tavoitteiden toteutumisen kannalta
– Käyvän arvon määrittelyn haasteet / kuntien maapolitiikka
– Rinnakkaissääntelyn vaikutus: esimerkiksi asemakaavaan perustuva kunnan lunastusoikeus
11.50 Paneelikeskustelu: Lunastuslain korvaussääntely uudistuu – miten toimintakäytännöt muuttuvat?
– Miten uudistus vaikuttaa lunastuskäytänteisiin eri toimijoiden näkökulmasta.
– Mitä vaikutus vanhalla oikeuskäytännöllä uuden lain tulkinnassa?
12.20 Aamupäivän koonti
12.30 Koulutus päättyy, lounas lähiosallistujille
Koulutuspaikka:
Original Sokos Hotel Tripla, Fredikanterassi 1 B, 00520 Helsinki
Koulutus järjestetään myös verkossa
Ajankohta:
14.5.2025, klo 9:00-12:30
Lähikoulutuksen hinta:
494 euroa /hlö + alv 25,5 %. Koulutuksen hintaan sisältyy tallenne, joka on osallistujien katsottavissa kuusi kuukautta koulutuksen jälkeen.
Kun ilmoitat lähikoulutukseen useamman osallistujan samasta organisaatiosta, ovat voimassa seuraavat alennetut hinnat:
2-5 osallistujaa: 410 euroa + alv 25,5 % / hlö
6-10 osallistujaa: 341 euroa + alv 25,5 % / hlö
Webinaarin hinta:
420 euroa /hlö + alv 25,5 %. Koulutuksen hintaan sisältyy tallenne, joka on osallistujien katsottavissa kuusi kuukautta koulutuksen jälkeen.
Kun ilmoitat webinaariin useamman osallistujan samasta organisaatiosta, ovat voimassa seuraavat alennetut hinnat:
2-5 osallistujaa: 349 euroa + alv 25,5 % / hlö
6-10 osallistujaa: 290 euroa + alv 25,5 % / hlö
(Alennus lasketaan 1 hlö perushinnasta. Alennuksia ei voi yhdistää muihin alennuksiin.)
Ilmoittautumisen peruutusehdot:
Myöhemmin kuin 14 päivää ennen koulutuksen alkua tulleista peruutuksista veloitamme 50 % kokonaishinnasta. Mikäli osallistumista ei peruuteta lainkaan, veloitetaan koko koulutustilaisuuden hinta. Esteen sattuessa koulutuspaikan voi luovuttaa samassa organisaatiossa työskentelevälle henkilölle.
Lunastuslain uusi korvaussääntely (1/2 pv)
494 euroa /hlö + alv
14.05.2025, Original Sokos Hotel Tripla, Helsinki